Защо травмата трябва да се обговори

Франсоаз Долто е име, което предизвиква респект в средите на психологията. Пионер в анализирането на детското поведение, разкриване на травмите в ранното развитие, уважаван автор на редица трудове. Приносът й в психоанализата е добил световна популярност, а методите й на комуникация, се прилагат и днес.

Според нея, едно травматично събитие трябва да бъде обговорено, защото само това е начинът да не се съхранява в подсъзнанието, от където тайно да ръководи живота и решенията ни. Обговорена означава да се изрече на глас, да види бял свят, да бъде чута и по този начин – от една страна – призната, а от друга – погледната от различна перспектива.

Хората, които се занимават с литература на професионално ниво – писатели, автори, копирайтъри – често използват един малък трик, с който да редактират своите творения по начин, по който да звучат най-добре. И той е да прочетат на глас труда, който е вече завършен. Така те чуват как текста би звучал в главата на читателя, осмислят до колко ясно предадена е идеята им, и получават по-реалистична представа за своето творение. Подобно на този похват в авторството, е необходимо да направим нужните усилия, и да споделим даден травмиращ проблем.

Да, усилия, защото съзнанието ни предпазва умишлено от съзнателно завръщане към дадено неприятно изживяване, а и „забрави, не се занимавай“ е често срещан съвет в съвременното общество. Но това обговаряне, особено пред психолог, предоставя две опции със сериозен потенциал – едното е подобно на писател, човек да чуе отстрани това, което му се е случило, като по този начин си дава шанс да види нещата от друг ъгъл. Освен това споделяйки с друг човек – най-често професионалистът, който се явява негов терапевт, отново получава възможност да види друга гледна точка. Разбира се, без тя да съдържа какъвто и да е елемент на осъждане, а по-скоро като насоки и задаване на въпроси, които да дадат на „потърпевшият“ възможност да вникне в ситуацията, да я разбере и проумее по-добре.

Но при всички положения, обговарянето на дадена травма (или трудна ситуация) има едно чудодейно действие – сваля от енергията и негативния заряд на преживяното. Изказано на глас, то сякаш губи от своята мощ, намалява разрушителната си сила, и дава шанс на участникът в нея да не я разглежда като непреодолимо препятствие, а като шанс за учене и израстване.

Ето защо, зрелия, отговорен подход към здравето, изисква да си дадем сметка, че не само тялото трябва да е здраво, но и душата. Здравата психика води, тялото следва. Погрижете се за себе си, поговорете за нещата, които смитате под килима с напразната надежда те някак от само себе си да си тръгнат от там, да се самопочистят. Всички знаем, че не така работят нещата у дома, нали – е, същото е с най-съкровеното място, в което живеем – самите нас.

Бъдете здрави и не се колебайте да потърсите помощ, когато усетите нужда от това.

 

За автора:

Рая Попова е специалист с опит в сферата на коучинга, справянето с житейски и професионални трудности, бърнаута и личностно израстване, и можеш да запишеш час при нея чрез системата на MindFit.

Имаш въпрос към екипа?

Свържи се с нас на hello@mindfit.bg или чрез контактната ни форма.

Абонирай се за нашия бюлетин

Ако искаш пръв да научаваш за новостите покрай MindFit.

Вход