Надяваме се, че след уводния ни блог пост за месеца сте станали по-малко критични към себе си и своите заслуги. Ако все още обаче подозирате, че постиженията ви са плод на късмет или временна заблуденост на околните, вижте списъка със суперуспешни личности, страдащи точно като всички нас от Синдром на самозванеца (Impostor Syndrome).
Лейди Гага
В своя документален филм Gaga: Five Foot Two (който, между другото, започва с българска народна песен) поп иконата споделя за разяждащите я до днес съмнения за собствените й способности. В продукцията на Netflix Лейди Гага казва: „Все още понякога се чувствам като неудачник в гимназията. Налага ми се насила да се вдигна и да си кажа, че съм суперзвезда всяка сутрин, за да мога да преживея този ден и да бъда за своите фенове това, от което се нуждаят.”
Били Айлиш
Преди броени месеци излезе епизод на поредицата на Дейвид Летерман “My Next Guest Needs No Introduction”, в който гост на легендарния водещ е музикалният феномен Били Айлиш. В интервюто тя споделя своите неуверености и че не успява наистина да асимилира славата си. Говори за това как се чувства все така нормална тийнейжърка и че не прави нищо особено. Предизвиквайки нейния Синдром на самозванеца, Дейвид Летърман я кара да адресира факта, че на крехката си възраст тя вече има няколко награди Грами. Постижение, към което някои суперзвезди се стремят цял живот и понякога така и не го достигат. В отговор Айлиш споделя за още един бич на Impostor синдрома – абсолютно омаловажаване на постиженията. “Когато ги спечелих, не се почуствах по-добре за собствените си способности. Просто си казах, че Грами-тата явно не са нещо чак толкова велико и престижно, щом ги дават на мен”.
Стивън Спилбърг
Дори епичният режисьор Стивън Спилбърг страда от неприятния феномен, за който говорим този месец. В документалния филм “Спилбърг”, който може да се гледа в HBO, творецът споделя, че в действителност не знае какво прави и през цялото време се опасява, че някой ще дойде и ще спре импровизациите и експериментите му.
Натали Портман
Макар да е носителка на Оскар и завършила Харвард, актрисата Натали Портман е друга знаменитост, която се чувства като самозванец. В своя реч именно пред престижния университет през 2015 г. Портман казва: „Днес се чувствам така, както се чувствах, когато дойдох в Харвард като първокурсник през 1999 г. Имах чувството, че е имало някаква грешка, че не бях достатъчно умна, за да бъда в тази компания и че всеки път, когато си отворя устата, ще трябва да доказвам, че не съм просто тъпа актриса.”
Том Ханкс
През 2016 г. излиза “Холограма за краля” – филм с Том Ханкс, в който главният герой е американски бизнесмен на средна възраст, изпратен на командировка в Саудитска Арабия. В началото на филма героят губи всичко, което е градил до момента в живота си и по време на интервю за премиерата Том Ханкс признава, че припознава в него. „Без значение какво си постигнал, идва момент, в който си мислиш: „Как стигнах дотук? Кога ще открият, че всъщност съм измамник и ще ми отнемат всичко?“
Ема Уотсън
Актрисата от “Хари Потър” и социална активистка Ема Уотсън също не крие, че е попаднала в капана на “Impostor” синдрома. В интервю за Vogue тя споделя как се чувства, когато хората я хвалят за актьорската й дейност: „Сега, когато получавам признание за играта си, се чувствам невероятно неудобно. Имам склонността да го извъртам срещу себе си. Чувствам се като измамник.”
Тина Фей
Актрисата и писателка Тина Фей на свой ред признава в интервю, че често се чувства като измамница. Въпреки това, тя по свой начин го е хванала за юздите. „Красотата на Синдрома на самозванеца е, че се лашкаш между крайната егомания и пълното чувство на: „Аз съм измамник! О, Боже, със сигурност са ме надушили! Аз съм пълен фарс!“ Така че просто се опитвате да яхнете егоманията, когато дойде, и да й се насладите, а след това да преминете през идеята за заблудеността на околните.”
Джоди Фостър
Да, Джоди Фостър е носителка на цели два Оскара за най-добра актриса за изпълненията си в “Обвинената“ и „Мълчанието на агнетата“. И въпреки това винаги се е страхувала, че ще бъде разобличена като измамница. „Мислех, че всички ще разберат и ще си вземат обратно Оскара. Че ще дойдат до дома ми, ще почукат на вратата и ще кажат „Извинете, възнамерявахме да го дадем на някой друг“, признава звездата.
Пенелопе Крус
Още една звезда говори открито за своите вътрешни борби. Още през 2009 г. в интервю за CBS Пенелопе Крус заявява: „Всеки път, когато правя филм, се чувствам се сякаш това е първият ми филм. Всеки път изпитвам същия страх, че ще ме уволнят. И не се шегувам! Всеки филм, първата седмица, непрестанно съм в ужас, че ще ме уволнят!“
Кейт Уинслет
Знаете ли, че Кейт Уинслет е една от малкото изпълнителки, печелили Оскар, Еми и Грами. И можете ли да повярвате, че въпреки това и тя се бори с ниско самочувствие? Звездата от “Титаник” споделя пред The Mirror през 2009 г.: „Понякога се събуждам сутрин, преди да отида на снимки, и си мисля: „Няма да се справя. Аз съм измамница.“ И добавя: „Това, което хората мислят за мен, е нещо, за което оставам в “блажено” неведение през повечето време. Обичам да играя и единственото, което се стремя да правя, е да давам най-доброто от себе си. Но и до ден-днешен се страхувам от тези емоционални сцени. Там съм и си мисля: „О, Боже мой, аз съм нищо и всички ще го видят. Избрали са грешния човек.“ Но с времето поне си дадох сметка, че всички тези терзания са част от моя процес.“
Мерил Стрийп
Още една световнопризната звезда попада в тазседмичния списък. Мерил Стрийп има най-много номинации за Оскар от всички актьори в историята, като е номинирана 21 пъти и печели 3. Въпреки това тя поставя под съмнение способностите си, като казва в интервю за USA Weekend през 2002 г.: „Мисля си:„ Защо някой би искал да ме гледа отново във филм? И без това не знам как се играе, така че защо го правя изобщо?“
Надяваме се, че с тази колекция сме ви доказали, че никой не е застрахован от Синдрома на самозванеца. И още повече: че единствените измамни твърдения са именно тези, които подлагат на съмнение вашите способности и постижения. Ако искате да си направите услуга, споделете с нас своите мисли по въпроса и ще се уверите, че не са толкова страшни и нечувани. Можете да го направите по имейл, във Facebook, Instagram, или LinkedIn.