5 подкаста, които превръщат самотата в израстване

Страх ли те е, подобно на мен (Вики) в миналото, да оставаш сам защото това те изправя лице в лице с тъмните ти мисли? Е, вцепеняващите тишина и за изолация могат да бъдат превърнати в безценно време за попиване на нова информация и израстване. И дори когато няма хора около теб, няма да се чувстваш сам, защото хората, водещи тези подкасти, ТЕ РАЗБИРАТ и ги правят именно за слушатели като теб и мен.

(ВАЖНО! За жалост, все още не успяваме да открием български подкаст, фокусиран върху интересните теми за психичното здраве, така че ще се радваме да ни оставиш коментар, ако ти допада идеята от MindFit.bg да започнем първия такъв!)

Част от чара на подкастите лично за мен е, че ми дават възможност да попивам нова полезна информация, докато шофирам или се разхождам сама. Смятам, че ми поднасят наготово мнения и опит, за които не биха ми стигнали няколко живота да изживея и установя сама. Ето и петте подкаста, които си заслужават вниманието ти в минутките на почивка, които се надявам, че имаш всеки ден, или в моментите на нежелана изолация, които се надявам да имаш ИЗКЛЮЧИТЕЛНО рядко:

1. Therapy Show — Dr. Bridget Nash

Този подкаст е полезен не само чрез разговорите между висококвалифицирани специалисти на разбираем език, но и заради възможността чрез тези разговори да се ориентираш към правилния вид психотерапия и психотерапевт. Във всеки епизод д-р Наш дискутира важни психологически теми със свои реномирани колеги и продължителността на въпросните диалози е идеална за една сутрешна или вечерна разходка или пътуване донякъде – между 30 и 60 минути.

2. Inside Mental Health

Концепцията на този подкаст е много подобна на горния. Основна разлика е, че епизодите са по-кратки (под 30 минути), но много повече на брой. Водещият Гейм Хауърд кани специалисти, с които хвърля светлина както върху теми-табу, така и върху малките ежедневни емоционални битки. Самият той е диагностициран с биполярно разстройство и е прекарал известно време в психиатрия като пациент в следствие на състоянието си, така че определено познава всички страни на менталното здраве.

3. Speaking of Psychology

Темите в „Speaking of Psychology” са много по-обширни от предишните два изброени подкаста, макар отново да се канят специалисти. Тази аудио поредица, чийто нов епизод излиза всяка сряда, се поддържа от Американската асоциация на психолозите и има стотици епизоди  дължина между 20 и 45 минути. Разговорите са спокойни и повече напомнят на монолози от страна на гостите, които пък винаги са с докторска степен на образование, така че определено имат какво да кажат по специалността си.

4. The Psychology Podcast with Scott Barry Kaufman

Подкастът на Скот Бари Кауфман също следва схемата с интересни гости, но е много по-небрежен откъм теми и специалисти в сравнение с предишните в класацията ни. Всеки от епизодите, които са около час като продължителност, се фокусира върху креативност, продуктивност, лични истории и като цяло – разбираеми теми в сферата на психологията.

5. The School of Greatness

Въпреки че е на последно място в настоящата подредба, The School of Greatness с Lewis Howes е любимият ми подкаст изобщо. Причината да не е по-нагоре е, че официално не е специализиран в психология и психотерапия, но в действителност повечето епизоди са свързани с тези сфери, както и личностно израстване, травма и вдъхновяващи истории. Епизодите често минават дори 2 часа, защото гостите са дбре подбрани и имат толкова много за казване, че много от тях гостуват по 3, 4 или 5 пъти през годините. Самият водещ е преживял дългосрочно сексуално насилие като дете, което му позволява да оцени важността на грижата за психичното здраве и да говори за иначе болезнени и често оставащи скрити теми. Любопитно за този подкаст е и че съществува под формата на YouTube канал с над милион и половина абонати, а и като цяло е с най-високо качество на продукция от всички изброени. Освевн това, Луис качва епизод на всеки два дни! Препоръчвам го с две ръце за вдъхновение, подкрепа и нови знания.

 

Ще се радваме да научим кои подкасти слушаш ти и дали сред тях има български. Както и – разбира се – дали подкаст на MindFit с психотерапевти и хора, преминали през психологически бездни, би представлявал интерес за близкото бъдеще! 

Имаш въпрос към екипа?

Свържи се с нас на hello@mindfit.bg или чрез контактната ни форма.

Абонирай се за нашия бюлетин

Ако искаш пръв да научаваш за новостите покрай MindFit.

Вход