Лятото вече е в разгара си, което неизбежно означава, че наближава и неговият край. Това ни вдъхнови да посветим август на сезонната депресия.
Познато още като сезонна афективна депресия (SAD), това състояние е форма на депресия, която се появява при смяната на сезоните. Появява се най-често при идването на есента и зимата, въпреки че може да бъде породена от който и да е сезон. Тя е свързана с промените в слънчевата светлина през деня и неговата продължителност. Всичко това може да доведе до промени в биологичния часовник на човека и нивата на определени химикали в мозъка като серотонин и мелатонин.
Симптоми
Симптомите на сезонна депресия варират, но сред най-честите са:
- Негативно настроение: Чувство на тъга, безпокойство и лесна раздразнителност, особено при промени и нови ситуации, случващи се паралелно в живота на човек.
- Загуба на интерес към хобита и развлечения: Намаляване или загубване на интереса към дейности, които допреди това са били приятни и задоволяващи.
- Умора и липса на енергия: Постоянна умора и ментална отпадналост, още при събуждането и дори след дълъг сън.
- Промени в графика на сън: Прекомерно спане, недоспиване или инсомния.
- Промени в апетита и хранителния режим: Прекомерно консумиране на въглехидрати и нездравословно бързо наддаване на тегло или загуба на апетит и достигане до опасно ниско тегло.
- Трудности с концентрацията: Затруднения при фокусиране и вземане на решения, разсеяност.
Съвети
След като имаме тези симптоми предвид, нека разгледаме и няколко доказани практически методи и съвети за борба с тях. Такива са:
- Естествена слънчева светлина: Излагането на естествена слънчева светлина помага за регулиране на вътрешния биологичен часовник и повишаване нивата на серотонин.
Прекарвайте колкото е възможно повече време навън през деня, дори през зимните и есенни сезони, когато е по-облачно. - Физическа активност: Редовната физическа активност повишава нивата на ендорфини и подобрява настроението.
Дори една 30-минутна разходка на ден може значително да подобри настроението и да засили вътрешната мотивация. - Време за хобита: Заниманията с хобита и опитването на нови дейности помагат за отвличане на вниманието от негативни мисли и предоставят чувство на удовлетвореност.
Планирайте време всяка седмица, в което да се отдадете на четене, писане или други творчески занимания, може би дори нов курс по интригуваща тема. - Обсъждане с приятели и професионалисти: Подкрепата от близки и професионалисти може значително да облекчи симптомите на депресия. Когато човек не се чувства сам, трудностите изглеждат по-лесни за преодоляване.
Споделете с някого. Разговорите с приятели и семейство могат да предложат емоционална подкрепа, а психотерапевтите могат да предоставят професионални стратегии за управление на депресията.
И в този ред на мисли, истински важно е да запазите мотивацията си за подобряване и преодоляване на сезонната депресия. Понякога това може да е трудно, но всяка, дори малка, стъпка напред е важна. Ако симптомите се отразяват на вашето ежедневие, вероятно е време да се обърнете към психолог или психотерапевт.
Можете да научите за възможностите за получаване на достъп до подбрана мрежа от експерти в сферата, като се свържете с нас още днес.