Деница Радоева: Хората, живеещи и работещи по-близо до природата, не страдат от сезонна депресия

Като заключение на темата ни за август решихме да ви запознаем с възгледите на една дама, която съвсем наскоро се присъедини към мрежата на MindFit, но има няколко години опит в терапията и борбата със състояния като сезонната депресия.

А именно – Деница Радоева. В практиката си тя се е сблъсквала със случаи на тревожност, натрапчиви мисли, паник атаки, депресивни състояния, проблеми с гнева, фобии, страхове, ОКР, травми от детството, проблеми във връзката/общуването, развиване на способност за поставяне на лични граници и разгръщане на социалните умения.

  • Здравейте, Деница! Хората, живеещи в България, са предразположени към сезонна депресия. Често срещано ли е това състояние във Вашата практика?
  • Здравейте, в моята практика се срещам както с депресивни състояния, биле те и сезонни, така и с голям брой други проблеми: натрапчиви мисли, паник атаки, тревожност и др. Определено в зимния период има повече клиенти с оплаквания от депресия, отколкото през останалите сезони. Дали тя е сезонна, се разбира в процеса на работа.
  • Какъв е Вашият процес за преценка дали може да става дума за сезонна депресия и как се различава той от разпознаването на други депресивни състояния?
  • Когато става дума за сезонна депресия тя най-често се проявява чрез симптоми като: нужда от повече сън, недостатъчно енергия, подтиснато настроение, емоционално лабилност, повишен глад за въглехидрати през есента и зимата и нервност през лятото. Тя се различава от другите депресивни състояния по това, че не е съпроводена с някои големи, преобръщащи живота ни събития – загуба на близък, скорошна раздяла с партньор или друг приятел, загуба на здраве, загуба на идеи и надежди за бъдещето. Сезонната депресия се проявява като генерализирана тъга, която не може да бъде конкретно свързана с дадено събитие в живота на клиента. Обикновено причините за сезонната депресия са намаленото количество слънчева светлина, което оказва влияние върху намаляването на серотонина (един от хормоните на щастието), както и намалените нива на витамин D. След консултация с психолог и промяна в някои навици, сезонната депресия може да бъде преодоляна.
  • Какви са наблюденията Ви за сериозността на това състояние? 
  • Когато човек почувства промяна в емоционалното си състояние и то продължи повече от 2-3 дни или започне да се проявява много често чрез мисли за смисъла и целта на живота, е добре да се потърси помощ от психолог или психотерапевт. В такива ситуации е трудно да се справим абсолютно сами с проблема, тъй като ние сме преки участници в него и не можем да видим ситуацията от дистанция. Психологът или психотерапевтът е там, до нас, за да ни помогне да намерим решения за справяне с проблема.
  • Как сезонната депресия може да повлияе на взаимоотношенията и социалните умения на човек и какъв съвет бихте дали, за да се избегнат негативните влияния? 
  • Сезонната депресия може да повлияе негативно върху взаимоотношенията ни, тъй като в такива моменти ние не изпитваме нужда да се срещаме с други хора, да създаваме контакти, да правим усилия, за да посетим някое събитие или празник. Чувстваме се добре в собствената си компания и дори избягваме социализация. В такива моменти е трудно сами да открием, че се е променило нещо в нашето поведение и че имаме нужда от разнообразие.

    Бих посъветвала да се предприемат превантивни мерки, за да не се стига до такива моменти, в които да нямаме нужда от това да се социализираме. Ние сме социални същества и това да бъдем част от социума в голяма степен определя живота ни като значим. Ако все пак се стигне до такъв тип състояние е по-добре да не се чака симптома и настроението само да отшуми, а да се потърси помощ от специалист. Неговата гледна точка е обективна и би ни помогнала да намерим път към справянето с проблема.
  • Инкорпорирали ли сте светлинната терапия по време на Ваши сесии и кой е най-ефективният метод за справяне със сезонната депресия сред клиентите Ви?
  • Не съм работила със светлинна терапия до този момент. Аз смятам, че анализирането на проблема, провеждането на няколко визуализации, които биха могли да ни дадат идея какво точно се случва с нас, прекарването на време на открито, ако може да се сред природата, било то и през зимата, помагат за справяне със сезонната депресия. В кабинета на психолога можем да разберем какво точно ни смущава и колко сериозен е проблемът обаче истинските усилия се полагат след като го напуснем. 
  • Как Вие оставате мотивирана в периодите на смяна на сезоните? Отразява ли се това на Вас лично?
  • Като всеки човек и при мен е имало периоди на сезонна депресия. Опитвам се да поддържам физическото си здраве чрез разходки на открито, планински преходи, каране на ски през зимата и повече време на открито през пролетта и лятото. Да имам по-чест досег с природата и земята. Доказано е, че хората, живеещи и работещи по-близо до природата не страдат от сезонна депресия. Задължително взимам и допълнителни витамини и минерали, за да избегна депресивните състояния. Витамин D, витамин C, цинк, и магнезий, присъстват в режима ми за предотвратяването на сезонната депресия.

В заключение искаме да ви напомним, че физическата активност и разходките навън са важни и полезни за здравето ви през всички сезони. 

Ако темата ви е интересна, можете да се запишете за бюлетина ни, в който всеки месец споделяме актуална информация и практични съвети, свързани с поддържането на психическа хармония.

Имаш въпрос към екипа?

Свържи се с нас на hello@mindfit.bg или чрез контактната ни форма.

Абонирай се за нашия бюлетин

Ако искаш пръв да научаваш за новостите покрай MindFit.

Вход